Refluxní choroba jícnu a operace – je nutná?

Chirurgický zákrok je jednou z možností, jak řešit obtíže spadající do kategorie GERD (gastroezofageální refluxní nemoc jícnu – anglicky Gastroesophageal Reflux Disease). Úspěšnost operace je vysoká a zpravidla probíhá laparoskopicky, tj. zavedením nástrojů a kamer pomocí minimálních vpichů, tj. bez „řezání“. I tak je dobré operaci zvážit a odhodlat se k ní až jako pro poslední řešení.

Tip: pro tento druh operace zpravidla není nutné se rozhodnout ihned. Pacient má pro rozhodnutí zpravidla několik měsíců.

Jaký by měl být rozhodovací postup? Zpravidla lékař nasadí PPI medikaci (léky na bázi inhibitorů protonové pumpy, se kterými jsme se seznámili v předchozím díle). Pokud je odezva pacienta dobrá, tj. léky pomáhají a neobjevují se vedlejší účinky, lze se operaci vyhnout a užívat vhodné léky. Dalším krokem je snižování jejich dávek na nejnižší možnou míru, která pomáhá, až přechod k tzv. on-demand užívání – pacient si vezme lék, kdy potřebuje.

Pokud léky nezabírají resp. pacient trpí nežádoucími účinky, nabízí se možnost zkusit změnit typ léku, případně pak upřednostnit operaci. Ani v tomto případě ale ještě nemusí být operace posledním řešení. Existuje určitý typ fyziologického cvičení, kterým dokáže pacient zmírnit problémy s nedomykavostí dolního jícnového svěrače. Tuto možnost vám představíme v dalším díle.