Léky na pálení žáhy – díl II.

V předchozím článku o pálení žáhy jsme popsali příčiny tohoto jevu. Dnes se podíváme na některé léky, po kterých je možné sáhnout pro úlevu – a to i bez předpisu lékaře.

Proti občasným projevům pálení žáhy při refluxu bohatě postačí obyčejné antacida (Talcid, Tums, Rennie) – léky, které účinkují prakticky okamžitě a berou se v případě obtíží. Fungují na principu neutralizace žaludeční kyseliny a jejich účinek je krátkodobý. Přesné užívání vždy dle příbalového letáku, nebo konzultace s lékařem.
Druhou skupinou jsou tzv. inhibitory protonové pumpy. Jejich nástup je pomalejší (cca 1 hod) a účinek až 24 hodin. Princip fungování spočívá v tom, že váš žaludek přestane zcela produkovat kyselinu. Zamezí se tím tedy pocitu „pálení žáhy“, ale pozor – k refluxu stále dochází, pouze o něm nevíte. Což pro jícen není ideální – kyselina není jedinou složkou, která v žaludku je a přítomnost dalších látek (zejm. trávicí enzym pepsin) může jícen také poškozovat (samozřejmě v dramaticky menším rozsahu, než kyselina chlorovodíková).
Zástupcem druhé skupiny je např. APO-OME (účinná látka omeprazol), který lze zakoupit i bez lékařského předpisu, případně Nolpaza (účinná látka pantoprazol).
Tip: pokud vám lékař APO-OME předepíše, nedoplácíte lékárně žádné peníze a obdržíte 100 tobolek. Pokud si jej koupíte bez předpisu, zaplatíte okolo 140 Kč za pouhých 14 tobolek. Doporučujeme tedy konzultaci s lékařem, případně odborné lékařské vyšetření.

 

Jeden komentář u “Léky na pálení žáhy – díl II.”

Komentáře jsou uzavřeny.