IKEA hacking – nejlevnější japonská stěna – díl 1. příprava materiálu

Japonská stěna je systém zavěšených látkových panelů, které se mohou pohybovat v kolejnici podobně jako žaluzie. Můžete je použít místo závěsů, ale i pro optické rozdělení prostoru. Oproti závěsu vypadá elegantněji právě proto, že látka je vypnuta a vytváří dojem ploché stěny. V poslední době jsou japonské stěny velkým hitem a na výběr je nepřeberné množství opravdu nádherných látek. Problémem japonských stěn je jejich cena.

Oslovili jsme nejmenované bytové studio s poptávkou stěny tvořenou dvěma panely látky, které jsme požadovali vysoké 3,5 metru a široké 65 cm. Cena nás poměrně šokovala – 6600 za látky a 1100 za montáž a dopravu – celkem bratru skoro 8.000 Kč. Navíc nebyla splněna podmínka výšky panelu – studio dodá látku maximální délky 3000 mm (tři metry).

V tomto článku popíšeme, jak jsme požadovanou stěnu vyrobili z dílů IKEA s celkovou cenou menší, než 1000 Kč – troufáme si tvrdit, že poskytujeme návod na nejlevnější japonskou stěnu vůbec. Na druhou stranu vás to bude stát trochu víc práce.

Rozpis položek, které zakoupíte v IKEA:

199 Kč kolejnice trojitá KVARTAL (pokud zavěšujete jediný panel, koupíte levnější jednokolejnici. Naopak pokud chcete kolejnic ještě více, budete se muset vypravit do Bauhausu, který prodává i pětikolejnici). Kolejnice je 150 cm dlouhá – podle potřeby ji zkrátíte pilkou na železo, nebo naopak spojíte několik kolejnic k sobě – spojovací sada je součástí každého balení.

50 Kč 2x stropní kování KVARTAL (není nutné a ukážeme si, jak zavěsit kolejnici přímo do stropu bez tohoto kování!)

129 Kč 2x (aktuálně nelze na webu IKEA dohledat, v obchodě najdete u ostatních dílů této série) horní a spodní kolejnice KVARTAL – závěsná lišta pro japonskou stěnu (obsahuje i spodní lištu (zátěžový profil), díky které drží látka napnuta) – zakoupíte podle počtu panelů, které budete zavěšovat.

cca 60 Kč fixační zažehlovací mřížka cca 15 metrů (tu nekoupíte v IKEA – musíte do galanterie, prodejny s látkami nebo bytovým textilem, kupuje se také jako metráž)

Dále potřebujeme dva kusy panelového závěsu – IKEA bohužel nabízí pouze standardizovanou velikost 300 x 60 cm. Pokud se do tohoto rozměru vejdete, lépe pro vás – případně můžete panel pohodlně zkrátit ustřižením (též lišty lze snadno uříznout na požadovanou délku). My jsme ale požadovali rozměr 350 x 65 (abychom vytvořili stěnu šířky 130 cm). Proto jsme zakoupili tzv. metráž látky, šířka 150 cm (ustřihneme 2 panely), délku jsme koupili raději necelé 4 metry – celková cena 600 Kč. IKEA nabízí látky od 29 Kč za metr, my jsme vybrali STOCKHOLM v ceně 149 Kč za metr (tj. 600 Kč za 4 metry).

Tip: jak si poradit s požadavkem na 65 cm široký panel, když mají lišty pouze 60 cm? Dozvíte se v druhém dílu!

Dále budete potřebovat nějaké to nářadí – pilka na železo pro případní zkrácení kolejnice (IKEA prodává pilku i s malou pokosnicí za 99 Kč), vrtačka pro upevnění kolejnice do stropu, šrouby a hmoždinky, nůžky na ustřižení látky, žehličku na zažehlení pásku.

V příštím díle popisujeme samotný pracovní postup výroby japonské stěny!