Recenze Lenovo ThinkPad Noise Cancelling Earbuds

Čím jsou tato sluchátka zajímavá? Využívají technologie ANC – Active Noise Cancelling, která slibuje eliminaci okolního hluku (někdy též označovanou ANR, kde R je reduction – snížení, což je mnohem přesnější termín). Jak to funguje? Teoreticky krásně – každé sluchadlo má svůj mikrofon, který zachycuje okolní zvuky. Tyto zvuky by vnímalo vaše ucho, čemuž sluchátka brání tím, že v reálném čase vytvářejí zvuky s přesně opačnou frekvencí, než právě snímaný zvuk. Výsledkem je – ticho. Prostě vám pouští do ucha ticho. Aby to všechno fungovalo, potřebují mít ale svůj malý počítač, který potřebuje zdroj elektrické energie. Tu dodává jediná baterie typu AAA – celé zařízení je tedy relativně únosně malé a lehké. Díky sponě jej snadno připnete třeba ke košili. Dobrou zprávou je, že i když vám baterie dojde, fungují alespoň pasivně (tj. dál můžete poslouchat hudbu jako s obyčejnými sluchátky, pouze se vypne efekt tlumení hluku). Potlačení zvuku funguje tím lépe, čím je zdroj hluku silnější, pokud možno konstantní a ve frekvenčním pásmu, kterou dokáže mikrofon zachytit. Výborně zafunguje potlačení hluku v letadle, autě nebo metru. Naopak pokud byste čekali, že potlačíte hovor v kanceláři, tak budete zklamáni. Mluvené slovo uslyšíte – někdy možná dokonce lépe, než bez sluchátek (protože utlumí jiné zvuky a hovor naopak vynikne).

Dá se s nimi spát?
Těžko a asi jak kdo. Pokud dokážete spát pouze na zádech, možná vám masivní špunty nebudou vadit. Na ležení na boku to ale opravdu není. Nicméně – namísto slibovaného ticha slyšíte slabý šum, případné vnější zvuky samozřejmě také. Tlumení prostě není dokonalé. Důvodem je miniaturizace a cena. Uvědomme si, že kvalitní studiové mikrofony (které by zachytili zvuk násobně lépe, než tyto vestavěné parodie) jednak nelze vyrobit v takto miniaturní formě, jednak jdou cenou i do desítek tisíc korun. Zde máme celý produkt za cca 1.500,-.

K čemu jsou opravdu dobré?
Cestování – utlumí hluk vlaku, letadla, nebo motoru auta. Není to tak, že neslyšíte nic – vše slyšíte krásně čistě na přijatelnější (nižší) úrovni hlasitosti. Koncerty. Ano, čtete dobře. Pokud nechodíte na koncerty z důvodu zvuku na hranici bolesti, který způsobují zvukaři ohluchlí dvacetiletou praxí, s těmito sluchátky absolvujete hudební zážitky na luxusní úrovni. Zvuk se krásně pročistí a ušetříte si bolest sluchu často trvající až do dalšího dne.

Obsah balení
Součástí je pouzdro na přenášení, samotná sluchátka, náhradní silikonové pady ve třech velikostech, baterie, redukce na připojení do notebooku (dva vstupy – mikrofonový a sluchátkový).