Co se nám nelíbí na Android 5?

Měli jsme možnost aktualizace telefonu Nexus 4 na Android 5. Nový systém nás ale celkově zklamal a v tomto článku přinášíme podrobnější informace, které vás možná přesvědčí zůstat u verze 4. A ne, nebudeme psát o tom, že změnili ovládací ikony na naprosto nic neříkající trojúhelníček, kolečko a čtvereček (dříve alespoň trochu návodná šipka zpět, domeček jako „domů“ a karty pro „nastavení“ nebo detaily/seznam aplikací).

Začněme s odemčením telefonu. Používali jsme gesto, protože je rychlejší, než PIN. Dříve stačilo telefon probudit startovacím tlačítkem, nakreslit gesto a byli jsme přihlášeni. Nyní musíte telefon probudit startovacím tlačítkem, odemknout slide pohybem ze spodní části obrazovky a pak nakreslit gesto. Je to o akci navíc a my se ptáme proč. Navíc, dříve se vodicí tečky pro gesto zobrazili ihned, nyní probíhá zobrazení v animaci, což je sice možná efektní, ale o pár setin vteřiny pomalejší, čili to opět zdržuje.

Zkoumali jsme, proč Android z tímto dodatečným zámkem obrazovky přišel a důvodem jsou zřejmě nové možnosti notifikací na události. Ty můžete nyní nastavit třemi způsoby: zobrazuje se veškerý obsah události (tj. text SMS, kdo volal atp.), zobrazuje se událost se skrytým citlivým obsahem, nebo poslední možnost, oznámení vůbec nezobrazovat (což odpovídá chování v Android 4, kdy pouze jemně bliká oznamovací dioda). U této poslední varianty jsme také zůstali, protože první varianta stejně není zcela pravdivá – např. obsah SMS se do oznámení tak jako tak nevejde celý, čili musíte telefon odemknout a jít do detailu příslušné události nebo aplikace.

Tyto podle nás nevyužitelné možnosti zprasili přihlašování do telefonu a není možné „slide to unlock“ před samotným gestem vypnout.

Podívejme se ale dále. Dříve stačil slide z horní části obrazovky, abyste se dostali k notifikacím a do nastavení telefonu. Nyní musíte udělat pohyb dvakrát – poprvé k notifikacím, podruhé k nastavení. Opět zdržující otravnost.

Dříve, pokud jste v nastavení klikli na značku wi-fi, dostali jste se do nastavení sítě, případně k výběru jiné sítě. V nové verzi se wi-fi suše vypne. Pokud chcete do nastavení, musíte mnohem složitější cestou přes ikonu detailního nastavení. Smutné.

Nejhorší je snad ale tak jednoduchá věc, jako je příjem/odmítnutí hovoru. Dříve jste jasně viděli, kam udělat slide pro příjem, odmítnutí nebo odmítnutí s SMS. Dnes, pokud vám někdo volá, zobrazí se pouze ikonka se sluchátkem. Což vás dost znejistí, co se stane, když na ni tapnete. Nebojte se, hovor se nepřijme. Pouze se zobrazí výše popsané možnosti a můžete konečně zvolit požadovanou akci. Zvláštní také je, že úplně jiný dialog pro příjem/odmítnutí hovoru je zobrazen, pokud jste v telefonu přihlášeni a pracujete v jeho prostředí.

Poslední poznámku budeme mít k seznamu spuštěných aplikací. Ve dřívější verzi byly vidět jednotlivě nad sebou, takže jste mohli rychlým gestem některou z nich zavřít, nebo v seznamu listovat. Dnes jsou jako velké obrazovky za sebou, takže nemůžete rychle zavírat, ale musíte nejdřív listovat, abyste našli tu jednu správnou (zatímco dříve byly vidět čtyři spuštěné aplikace najednou, nyní je procházíte po jedné). Navíc je jaksi obtížnější aplikaci swipem dostat pryč z obrazovky – drží se jako štěnice a někdy se vypnutí podaří až na třetí pokus.

Toto jsou asi v kostce základní věci, kvůli kterým litujeme, že jsme si neponechali starý dobrý Android 4.