Který pruh je při pravidlu ZIPu rychlejší?

Určitě znáte nepříjemné čekání v zácpách na silnicích nebo dálnicích. Jednou z příčin může být dopravní zúžení do jednoho pruhu. Pokud vám připadá, že rychlejší je vždy ten druhý pruh, než ve kterém jedete, vězte, že to může být pravda.

Který pruh je zaručeně nejrychlejší?

Uvažujme situaci dvou pruhů svedených do jediného. Ten pruh, který není přerušen, říkejme mu „průběžný“ (on se tak dokonce jmenuje v zákoně o silničním provozu) je ten, do kterého se nakonec všichni řidiči musí dostat. Pokud by platilo pravidlo zipu, oba pruhy by byly stejně rychlé. Všichni řidiči by dojeli až k místu zúžení, kde se začnou cik cak zařazovat (odtud zip) a není co řešit. Problém je v tom, že mnoho řidičů toto pravidlo nezná a takoví se touží dostat do průběžného pruhu co nejdříve. Asi mají nějaký strach, že na konci druhého pruhu se už nezařadí, protože je nikdo nepustí. Tímto chováním ovšem zdržují oba pruhy! Nicméně vy můžete využít této hlouposti druhých a vždy striktně zůstat zařazeni právě v neprůjezdném pruhu. Pojede zaručeně rychleji (díky hlouposti těch řidičů, kteří z něj utíkají co nejdříve do toho průjezdného – tím jej jednak blokují, jednak ubývá aut z vašeho „nechtěného“ neprůjezdného pruhu). A kdy se zařadíte vy? No přeci na jeho konci, v místě zúžení, a to přesně podle pravidla zipu!

Citace ze zákona:

„Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu.“

Toto je jazykem zákonným složitě popsané jednoduché pravidlo zipu.