Verzálky, minusky a kapitálky a přepínání ve Wordu

Neznáte pojmy v nadpisu tohoto článku? Jak změnit velikost písmen u napsaného textu? Vysvětlení najdete v tomto příspěvku.

Jak změnit velikost písmen

Správně bychom neměli hovořit o velikosti písma (tu udává číslo uvedené v pt (point), hned vedle rodiny písma), ale o přepínání mezi „minuskami“ a „verzálkami.“ Nevíte, co jsou verzálky? TATO VĚTA JE NAPSÁNA VERZÁLKAMI. Tak už to víte. Někdy prostě potřebujete psát všechna písmena velká – pokud text vytváříte, musíte buď držet společně se psaním klávesu Shift (což začne být problém u znaků s diakritikou), nebe přepnete psaní zapnutím či vypnutím klávesy Caps Lock. Pokud chcete změnit text, který již je napsaný, slouží k tomu klávesová zkratka Shift + F3 (text, který chcete změnit, musíte nejdříve označit do bloku). Dejte pozor na to, že tato klávesová zkratka přepíná tři stavy:

  1. první písmeno věty či slova velké (verzálky), ostatní malé (minusky)
  2. všechna písmena velká (verzálky)
  3. všechna písmena malá (kapitálky)

Zkratku můžete používat stále dokola a sledovat, jak se velikost písmen mění.

Někdy si lidé pletou verzálky a kapitálky. Vězte, že kapitálky jsou velká písmena psaná velikostí malých (kromě prvního písmene). Vypadá to takto:

Obsahuje ukázku textu napsaného kapitálkami

Na obrázku je vidět, že první písmeno je větší – ostatní „velká“ písmena jsou velikosti malých.

Tip: pro psaní kapitálkami můžete ve Wordu stisknout klávesovou zkratku Ctrl+Shift+K. Stejná zkratka přepíná zpět do normálního režimu psaní.

Související články: Řezy písma (anebo co znamená normal, italic, bold?)