Slovníky na internetu

Jaký slovní je nejlepší? Na to se těžko hledá odpověď. Slovníků jsou různé druhy a každý se hodí na něco jiného. Díky tomuto článku se můžete na některé slovníky podívat a zjistíte, zda je některý z nich nejlepší pro vaše potřeby.

Pokud se chcete učit anglicky, hodí se jako pomocník slovník. Můžete využít buď klasický, tedy vydaní knižně, softwarový (aplikace na všem počítači, zpravidla placená) nebo slovník internetový. V tomto článku se podíváme na některé internetové slovníky.

Google Translator

Pokud jste se ještě nesetkali s produkty firmy Google, tak vězte, že Google je softwarová společnost známá především díky svému vyhledavači http://www.google.com/. Na internetu provozuje ale desítky různých služeb a jednou z nich je i překladač textů a slovník. Najdete jej na adrese

http://translate.google.com

a můžete jeho pomocí překládat buď jednotlivá slova, nebo i celé texty. Nejprve vyberte ze kterého jazyka chcete překládat a do kterého. Pak do levého boxu napište slovo nebo zkopírujte celý text, který chcete přeložit, a během několika vteřin se v pravé části zobrazí překlad. Pokud překládáte slovo, může mít zpravidla vícero významů a ty uvidíte pod hlavním překladem. Můžete kliknout na odkaz „podrobný slovník“, který vám zobrazí i různé užitečné fráze spojené s daným slovem. Pokud jste do překladu zadali celý delší text, přeloží se tento jako blok textu. Takový překlad berte s rezervou a určitě jej nepoužívejte jako definitivní překlad pro další účely. Strojové (počítačové) překládání je obrovská věda a ještě dlouho bude pozadu za profesionálními tlumočníky či překladateli.

Slovník na Seznamu

Na nejznámějším českém portálu Seznam.cz také najdeme online slovník. Konkrétně na adrese

http://slovnik.seznam.cz/

Tento slovník neumí překládat dlouhé souvislé texty, ale umožňuje zvukové přehrání nalezených překladů. Stačí kliknout na ikonku reproduktoru a přehraje se daný výraz. Nezapomeňte si zapnout zvuk vašich reproduktorů!

Další slovníky

Další slovníky můžete najít v různých různě chytrých malých zařízení, jako jsou mobilní telefony, PDA nebo čtečky knih. Například elektronická čtečka Kindle umí u anglických temínů zobrazit výkladový slovník (Oxford American Dictionary), což je pro učení velmi praktické. Dané slovo vidíme ihned i v jiné souvislosti, případně v typických frázích. Největší výhoda je v tom, že nemusíme přerušit čtení a slovo někde pracně vyhledávat. Stačí nad něj najet kurzorem a výkladový slovník se ihned zobrazí.